1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Bakan Kurum: 156 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespitini yaptık

Bakan Kurum: 156 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespitini yaptık
0

Çevre Bakanı Kurum, 156 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunu açıkladı. İnşaat sektörü temsilcilerinin elini taşın altına koyacağını aktaran Kurum, “Fiyat artışına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında 156 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

1797 konutun inşa sürecini başlattıklarını belirten Kurum, şu sözlere yer verdi:

“Hasar tespit süreci önemli, az hasarlı ve yıkık olduğunun tespi de önemli. Bunlar için çalışmalara devam ediyoruz. Kalıcı konutlarla ilgili fay hattına olan mesafe ve zemin kalitesi incelemeleri sonunda yapılacak. Çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Tüm Türkiye’deki inşaat malzemecilerinin fikir ve önerilerini aldık.”

1797 KONUTUN İNŞA SÜRECİ BAŞLADI

“200 bin konutumuz arasından etüt çalışmalarımızı tamamladığımız alanlarda ilk konutların sözleşmelerini yaptık. Nurdağı’nda 456, İslahiye’de 399, Kilis merkezde 645 ve Adıyaman Kahta’da 297 olmak üzere 1797 konutumuzun inşa sürecine başladık. Bu konutların inşa süreci başladı. Konutlarımız 1 yıl içinde teslim edilecek. Aynı şey köylerimiz için de geçerli ihtiyaç duyulan yerlerde konutlar için çalışmalara başlanacak.

Eşya yardımıyla kira yardımıyla geçici barınma alanlarıyla birlikte şehrin demografik yapısını koruyacağımız anlayaş ile şehirlerimizi kuracağız. Kilis merkezde devam eden 515 konutumuz var. Bu konutların da en kısa zamanda tamamlayıp teslim edeceğiz. Tüm projeler tüm şehirlerde eş zamanlı olarak yürütülecek.”

kaynak:birgün

Yorum Yap