1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Başkan Soyer: “Yeni Türkiye’yi şekillendirirken köy enstitülerine ihtiyaç var”

Başkan Soyer: “Yeni Türkiye’yi şekillendirirken köy enstitülerine ihtiyaç var”
0

Başkan Soyer, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Çok büyük bir acı, felaket. Hiçbirimiz enkaz altından çıkamıyoruz. Başka bir Türkiye kurulacak. Türkiye’de de muhtemelen 100 binin üzerinde canımızın kaybına sebep olan felaket yeni bir Türkiye’nin kurulmasına da öncülük edecek gibi gözüküyor. Yeni Türkiye’nin nasıl şekilleneceğine dair akıl ve fikir üretmemiz gerekiyor. Tam da bu noktada köy enstitülerine çok ihtiyaç var.” dedi.

“Düşman aramaya gerek yok”

Osmaniye’de Düziçi Köy Enstitüsü’nü ziyaret ettiğini hatırlatan Başkan Soyer, “Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü Başbakanı Refik Saydam, tifüs aşısını buluyor. Eğer o enstitüyü kapatmamış olsalardı belki de pandemi döneminde biz dışarıya muhtaç olmadan kendi aşımızı bulmuş olacaktık. Bizim kendimize verdiğimiz zarar için düşman aramaya gerek yok. Kendi kendimize nasıl bu güzelim kurumları yok etmişiz, kıymışız, kapatmışız büyük akıl tutulması. Yeni Türkiye kurulacak, yine hafızamızı tazelemek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

 “İzmirli olarak gurur duydum”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Depremde ilk 48 saat devlet baba yoktu. Bu bizi çok hırpaladı. Bizi şoka soktu. Biz ne Gölcük ne Bayraklı depreminden devlet olarak ders almamışız. İzmirli olarak gurur duydum. Antakya’da Arsuz’da kafamı çeviriyorum İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları konteyner imalatı yapıyor. Büyükşehir’in bunu düşünüyor olması beni çok mutlu etti” diye konuştu.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Özgün Utku, “Hepimiz oradayız, enkazın altındayız, çıkamadık. Çıkabilir miyiz bilmiyorum. Bu deprem ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü yine haklı çıkardı.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Yorum Yap