1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne’de açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Defne’de açıklamalarda bulundu
0

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Asrın felaketi olarak nitelenen 6 Şubat depremleri ve sonrasındaki sarsıntılar nedeniyle sizlere, tüm milletimize geçmiş olsun diyorum. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ülkemizi afetlere hazırlamak için yürüttüğümüz çalışmalar, geçmişteki ihmallerin yol açtığı sıkıntılar sebebiyle malesef arzu ettiğimiz hızla ilerleyemiyor. İnşallah millet ve devlet olarak daha hızlı şekilde sürdüreceğiz. Defnemiz bu afette büyük yara aldı. Yaklaşık 2 hafta sonra Defne merkezinde yaşanan deprem ilçemizdeki yıkımı daha da arttırdı.

Birkaç gün içinde Hatay’da arama kurtarmadan yardım çalışmalara kadar tüm faaliyetleri düzene koyduk. Depremin üçüncü günü Hatay’a ilk ziyaretimizi yaparak gerekli yerlere talimatları verdik. Çalışmaları adım adım takip ediyoruz, Cumhur İttifakı olarak sayın Bahçeli ile tekrar buradayız.

Artık enkazları kaldırma ve yeni binaları inşa etme safhasına geldik. Tek bir vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekilde bu süreci tamamlayacağız. 1 yıl içinde Hatay ve ilçelerini ayağa kaldırmayı planlıyoruz. Kalıcı konutları yapmaya başlarken gezici ve geçici barınma sorunlarını ihmal etmiyoruz.

Konteyner kentler kuruyoruz. Kısa bir süre içinde sadece Hatay’da 30 bin konteyneri hizmete alacağız. Katar’ın hibe ettiği 10 bin konteynerin büyük bölümünü Hatay’a kuracağız. Şehirlerimizin yeniden inşa ve ihyası için kollarımızı sıvadık. Bir yıl içinde 319 bin haneyi inşa ederek insanlarımızın içine taşınmasını sağlayacağız. Defne’de 26 bin 261 konut yapacağız. Deprem bölgesinde toplamda 650 bin konut inşa etmemiz gerekiyor.

Allah’ın izniyle bunların hepsini inşa ve ihya faaliyetini yaparak bu büyük afetin şehrimizdeki izlerini sileceğiz. Bugüne kadar birçok depremde biz bunları ispatladık. Bunu Van’da aynen ispatladık. Elazığ, Malatya, Bingöl buralarda ispatladık. Hatta hatta İzmir’de olan depremde ispatladık. Birçok sel afetinde Antalya, Manavgat, Muğla’da yine bunları ispatlamış iktidarız. Bunlardan yılmıyoruz. Bunu da yine aynı şekilde inşallah 1 yıl içinde başaracağız.

Fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayın. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirerek bizi deprem yaralarını sarma çalışmalarımızdan uzaklaştırmak isteyenlere fırsat vermeyin. İskenderun’da biliyorsunuz oralarda da krovozör gemisi getirmek suretiyle vatandaşlarımızı oralarda iskan sahibi yaptık.

İki ayrı gemiyi o bölgeye çektik ve orada sadece kamara sistemi değil eğitim, öğretimi de yapmak suretiyle onu da hizmete aldık. Bütün mesele bir an önce vatandaşlarımızı şu endişelerinden kurtaralım ve onları en güzel şekilde yeme, içme, yatma kalkma herşeyiyle onlara da o imkanı sağlamış olduk. Rabbim hepimizin yâr ve yardımcısı olsun. Rabbim ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten muhafaza etsin. Biz sizlere inanıyoruz, siz de Cumhur İttifakı’na inanın. Sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Teşekkür ederim, sağolun.”

Hibya Haber Ajansı

Yorum Yap