1. Ana Sayfa
  2. gündem

KYK yurtlarında depremzedeler için sağlık hizmeti 

KYK yurtlarında depremzedeler için sağlık hizmeti 
0

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerde Şanlıurfa ve çevre illerde evleri hasar gören vatandaşların yerleştirildiği Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe yurtlarında 58 kişilik sağlık ekibiyle sağlık taraması gerçekleştirildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekip sorumlusu Mesut Hamidanoğlu “İl dışından gelen ve ilimizde evleri yıkılan evleri girilemez halde olan gerek Adıyaman’dan olsun gerek diğer illerden olsun ilimizde konaklayan misafirlerimiz var. Depremzede vatandaşların kaldıkları yurtlarda sağlık ile ilgili ihtiyaçlarının karşılıyor, sağlık hizmeti veriyoruz.” dedi.

Hamidanoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü olarak Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’nde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe yurtlarının ziyaret edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Epidemiyolog, halk sağlığı uzmanları, birim sorumluları ve 58 sağlık personeli ile yerinde değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme çerçevesinde; tüm yurt blokları gezilerek hane tespit fişleri ile tespitler yapılmış, yurtlarda ikamet etmekte olan misafirlerin bebek, çocuk, 15-49 yaş kadın, gebe, 65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalığı olanlar tespit edilerek izlem, takip, tedavi ve gerekli ise sevkleri için yurt içlerinde Müdürlüğümüz tarafından tedavi ve izlem hizmetlerinin verildiği revir alanlarına yönlendirilmiştir.”

Yerinde tespit ile eksik aşılı olanların tespiti ve aşı programlarının oluşturulması için adım atıldığını söyleyen Hamidanoğlu, “Gebe, bebek ve çocuk izlemlerinin aksamadan devam edilmesi için kişiler revir alanlarına yönlendirilmiş veya anons sistemi ile çağırılması sağlanmıştır.
Kronik hastalığı veya sürekli ilaç kullanımı olan bireylerin eksik ilaç durumu sorgulanmış, gerekli yönlendirmeler sağlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Hamidanoğlu, tespitlerde bireylerin bulaşıcı hastalık durumlarının sorgulandığını vurgulayarak,  “Şüpheli ve olası vakalar için gerekli önlemler alınarak tanı ve tedavileri için hekim kontrolüne yönlendirilmeleri sağlanmıştır. Tüm yurtların su sistemi denetimi yapılmış, klor ölçümleri değerlendirilmiştir. Yerinde değerlendirmede sağlanan aksaklıklar yetkililere iletilmiş olup denetimlerin devamlılığı sürmektedir.” diye konuştu.

Tüm yurtların su deposu, giriş çıkışları, ana depo filtrasyon sistemi ve son nokta su analizlerinin sağlandığına ve gerekli önemlerin alındığına değinen Hamidanoğlu, “Yemekhane değerlendirmesi yapılmış, bu alanlardan haftalık mikrobiyolojik ve kimyasal su numune örnekleri alınmış, klor ölçümleri yapılmış ve lavabo denetimleri sağlanmıştır. Psikososyal destek amacıyla çocuklara yönelik park ve oyun alanları aktif hale getirilmiş, birebir görüşmeler başlatılmıştır.” dedi.

Hamidanoğlu, psikososyal destek amacıyla ailelerle de görüşmeler yapıldığının altını çizerek, şunları söyledi:

“Tüm değerlendirmeler neticesinde eksiklik ve aksaklıları ortadan kaldırarak yurt sakini misafirlerin en sağlıklı şekilde konaklamaya devam edebilmeleri için tüm tespitler yurt yetkilileri ile paylaşılmış olup, su denetimlerinin günlük, diğer denetimlerin haftada iki kez yapılması devam etmektedir.”

Hibya Haber Ajansı

Yorum Yap