1. Ana Sayfa
  2. Güncel

Tatar: “Toplam 9 bin 470 artçı sarsıntı kaydedildi”

Tatar: “Toplam 9 bin 470 artçı sarsıntı kaydedildi”
0

Tatar’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin sonrasında şu ana kadar toplam 9 bin 470 artçı sarsıntı kaydedildi.

En az iki yıl kadar daha bu artçı sarsıntıların sürmesini beklediğimizi burada ifade etmek istiyorum. Ortalama 3 dakika civarında bir artçı sarsıntının yaşandığını bir kez daha ifade etmekte yarar var. Özellikle dün yaşadığımız 4.7 büyüklüğünde Pütürge’de, bugün yaşadığımız 5,3 büyüklüğündeki Niğde Bor depremleri bize bir kez daha şu gerçeği hatırlatıyor. Özellikle bu büyük depremlerden sonra hasarlı binalardan uzak durmanın son derece büyük önemi var. 5 ve üzeri büyüklükteki depremler, özellikle hasarlı binalarda yıkıma neden olabiliyor.

Hasarlı binalardan eşya alınması konusunda ısrarcı olunmaması gerekiyor. Bu konuda bir yasaklama var. Buna uyulması da yine önemli. Özellikle 6 Şubat’taki büyük depremlerden sonra bölgede çok ciddi bir travma yaşanıyor. Vatandaşlarımız doğal olarak sürekli bir deprem beklentisiyle bu travmayla fiilen sahada yaşıyor.

Tüm vatandaşlarımızı sakin ve soğukkanlı bir şekilde bu sürecin içinde yer almaya davet ediyoruz. Sosyal medya üzerinden değişik ses kayıtlarıyla, sosyal medya aracılığıyla yayılan birtakım haberlerin olduğunu görüyoruz. Bir depremin önceden yerinin, saatinin bilinmesi, belirlenmesi bugünkü bilimsel bilgiler ışığında mümkün değil. O nedenle hiçbir vatandaşımızın kendilerine ulaşan bilgilere itibar etmemesi çok önemli.”

Hibya Haber Ajansı

Yorum Yap